شهرتاریخی افسوس

شهراِفسوس یکی از شهرهای مهم تمدن روم باستان در آسیای صغیر می باشد. این شهر که در سواحل دریای اژه و کناره رود مندرس کوچک واقع شده امروزه به ترکی بنام اِفس خواندهمی شود آثار بجا مانده از این شهر از نظر تاریخی جایگاه ویژه و ارزشمندی دارد.
قدمت شهر تاریخی افسوس به 6000 سال پیش از میلاد مسیح (ع) می‌رسد و تا به‌حال بناهای تاریخی و اشیای باستانی فراوانی از دوره‌های مختلف حیات انسان از جمله دوره نوسنگی در آن کشف شده‌اند.
در میان آثارباستانی بجا مانده در این شهر بنای یک کتابخانه به چشم می خورد. این کتابخانه که در حدود سال ۱۲۵ میلادی توسط ژولیوس آکویلا سلسوس به یادبود پدرش ساخته شده است به نام کتابخانه سلسوس معروف شده است. این  کتابخانه جزء معدود بناهای اختصاص داده شده برای کتابخانهاست که تاکنون تقریباً سالم باقی مانده است. این کتابخانه که جزو اولین کتابخانه های عمومی است که در آسیای صغیر براساس فرهنگ روم باستان ساخته شده مورد توجه بسیاری از پژوهشگران واقع شده است. در این نوشته سعی بر آن است تا با توجه به آثار باقی مانده از این بنامشخصات و خصوصیات کتابخانه های دوره باستان روماز نقطه نظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

شهر افسوس نزدیک کوش آداسی خانه حضرت مریم هستش که 10 سال پایانی عمرشونو اونجا زندگی میکردن .قبلا اسم شهر کوش آداسی (اسکالا نوا)بوده که بعدا توسط شاهزاده های عثمانی فتح میشه و زنان عثمانی چون بیکار بودن به پرورش پرنده روی میارن بنابراین اسم شهر به کوش آداسی عوض میشه یعنی جزیره پرندگان .و به همین خاطر مقدس بودن این شهر کشتیهای کروز از سه نقطه دنیا یعنی آمریکا-آلمان و اسراییل به این جزیره برای عبادت میان و 24 ساعت در اسکله اسکالا نوا توقف دارن .